Enerji kaynağı olarak fındık

Besin değerleri yönünden bakıldığında kuruyemişler sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz fındık da bu anlamda gerçek bir hazine. “Her gün bir avuç fındık” demeleri boşuna değil; gerçekten her gün bir miktar fındık yiyerek hayatınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz; tabii günün kalan kısmında büyük riskler almıyorsanız... Özellikle de enerji deposu olarak bilinen fındık sayesinde gücünüze güç katmanız mümkün. Şimdi gelin, nasıl oluyor da minik fındık taneleri vücudunuzun enerji ihtiyacını göğüsleyebiliyor, hep birlikte ele alalım.

Enerji deposu

Fındık, kendi küçük ama etkisi sandığınızdan çok daha büyük bir kuruyemiş türü. Kolestrol düzeyi sıfır; öte yandan yüksek oranlarda potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller içeriyor. Düşük oranlarda da olsa demir, çinko ve sodyum ihtiyacınıza yanıt verebiliyor. Ayrıca B1, B3, folik asit ve E vitaminleri yönünden oldukça zengin. Tüm bunların yanında yüzde 60’ın üzerinde yağ oranına sahip olduğu için harika bir enerji kaynağı oluyor. Öyle ki 4-5 adet fındık yiyerek vücudunuz ihtiyacı olan enerjinin büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Fakat bu noktada ufak bir hatırlatma yapmadan da geçmemek gerek: Fındığın faydalarını maksimum şekilde görebilmek için günlük olarak yediğiniz fındık miktarında çok aşırıya kaçmamanız gerek. Aksi halde yüksek yağ oranının dezavantajlarını yaşayabilirsiniz. Bu noktada Rósta’nın 27 gramlık mini fındık paketleri tam size göre.

Sporcular için fındığın önemi

Bir sporcu için günlük antrenmanlar kadar beslenme de çok önemli. Hatta bu, yalnızca sporcular özelinde de değil; sporla ilgilenen ve sağlıklı yaşamı benimsemiş herkes için geçerli.

Günlük alınacak kalori miktarı ve enerji tüketimi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız, yapmayanlara kıyasla çok daha fazla enerjiye ihtiyacınız var demektir. Bu enerjiyi kazanmak için de özel diyetler uygulamanız şart. Hasarlı dokuları onarmak, yağ yakımını desteklemek, B ve E vitamini takviyesi almak ve metabolizmayı canlandırmak için her gün belli bir miktar fındık yiyebilirsiniz. Protein, lif, antioksidan ve sağlıklı yağlar içeren fındık kas gücünüzü artırır ve vücudunuzun yenilenme hızına destek olur. Aynı zamanda bedensel ve zihinsel yorgunluklar için de birebirdir.