Hamilelikte Fındığın Önemi

Her hamile kadın gibi siz de sorumluluk içgüdüsüyle bebeğinizin sağlığı hakkında endişeleniyorsanız, eski alışkanlıkları bir kenara bırakmanın vakti geldi. Unutmayın ki fetüsün normal gelişimi ve sağlıklı bir doğum için yaşam tarzında değişikliğe gitmekte fayda var. Bu noktada spor, egzersiz ve beslenmenin önemini artık herkes biliyor. Beslenme derken, “Can taşıyorsun iki kişilik ye” gibi tavsiyelere kulak asmadan dengeli bir diyete yönelmekten bahsediyoruz. Bu şekilde bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini en sağlıklı şekilde yönlendirebilirsiniz.

Anne ve bebek vücudunun vazgeçilmezi olan protein, vitamin ve minerallerin dengeli şekilde alınmasını sağlamak için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Bu üçünü de içinde barındıran mucizevi bir yiyecek var: Fındık.

Hamilelikte fındık yemenin bebeğe faydaları

Hamilelik döneminde tat ve lezzet algılarınız eskisinden daha farklı olsa da sorumlu bir yaklaşımla birçok riski ortadan kaldırmak mümkün. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında haftada yaklaşık üç avuç ya da 90 gram fındık tüketerek hem kendiniz hem de bebeğiniz için önemli bir adım atabilirsiniz. Şimdi gelin hamilelikte fındık yemenin faydalarına hep birlikte göz atalım.

  • Fındık beyin gelişimini hızlandırır.

Doğum kusurlarını ve erken doğum gibi komplikasyonları önlemek için hamilelik döneminde yeterli miktarda folat tüketmelisiniz. B-9 vitamini olarak da bilinen folat özellikle erken doğum sırasında bebeklerde oluşabilecek beyin ve omurga problemlerini azaltmakta oldukça etkili bir bileşen. Tam da bu nedenle en zengin ve doğal folat kaynaklarından biri olan fındığın hamilelik döneminde tüketimi oldukça önem taşıyor. Fındık tüketimini eskisinden daha lezzetli bir hale dönüştürmek için Rósta’nın şeker ilavesiz fındık ezmesini kahvaltı sofranıza taşıyarak sağlıklı bir hamilelik dönemine merhaba diyebilirsiniz.

  • Fındık hafızayı ve yönetsel kabiliyetleri geliştirir.

Söz konusu fındık faydaları olunca bahsedilecek çok fazla konu var. Araştırmacılar sağlıklı yağ asitleri barındıran fındığın beyne faydaları hakkında sürekli çalışmalar yapıyor. Hamileliğin erken döneminde fındık tüketerek bebeklerin ileride daha iyi hafızaya, ilgi seviyesine ve düşünme becerilerine sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü fındığın içindeki Omega-3 ve Omega-6 gibi esansiyel yağ asitleri hafıza ve yönetsel kabiliyetleri kontrol eden beynin ön bölümünde birikiyor.  

  • Fındık anne ve bebeğin bağışıklığını korur.

Fındık yalnızca anne karnındaki bebekler için değil anneler için de faydalı. Fındığın kadınlara faydaları arasında güçlü bir kas-iskelet sistemi, bağışıklık sistemi ve düzgün çalışan kalp ve bağırsak sistemleri yer alıyor. Özellikle hamileliğin geç dönemlerinde tüketilen fındıklar anne vücudunun güçlenmesini sağlıyor. Cilde esneklik vererek hamileliğin kâbusları arasında yer alan karın ve uyluk bölgelerinde görülen çatlakları önlüyor.

  • Fındık laktasyonun uyarılmasını sağlar.

Hamilelikte fındık yemek sayısız faydaya sahip olsa da fındığın yararları yalnızca hamilelik dönemiyle sınırlı değil. Fındığın mucizevi faydalarından doğumdan sonra da faydalanabilirsiniz. Gebelik sonrası fındık tüketimi, emzirme dönemi olarak bilinen laktasyonun uyarılmasını sağlarken anne sütünü bebek için faydalı vitamin ve minerallerle doldurarak kalitesini artırıyor. Doğumun ardından Rósta’nın çifte kavrulmuş taze fındıklarını düzenli tüketerek ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve proteinleri tek seferde alabilirsiniz.

Fındık neden önemli?

Kuruyemişler arasında özel bir yere sahip olan fındık Antik Yunan ve Roma dönemlerinde tıbbi amaçlarla kullanılan bir yiyecekti. Günümüzde de insan sağlığı için doğrudan tedavi amaçlı kullanılmasa da beslenme zincirinin içinde vazgeçilmez bir konuma sahip. Peki doktorlar tarafından her fırsatta önerilen fındığı bu kadar özel kılan sebepler ne?

  • A vitamini: Metabolizmayı normalleştiren, protein sentezini düzenleyen, diş ve kemik oluşumuna katkıda bulunan bu vitamin aynı zamanda yağda çözünen bir antioksidan.
  • B1, B2, B3, B6 ve B9 Vitaminleri: Zihinsel ve duygusal sağlığın oluşumunda aktif rol oynayan B grubu vitaminleri enerji dengesini de sağlıyor.
  • C vitamini: Doğal bir antioksidan olan C vitamini kemik ve bağ dokularının çalışması için gerekli.
  • E vitamini: Vücudu, biyokimyasal hücre yapısını değiştirebilen serbest radikallerin etkisinden koruyan E vitamini kan damarlarını güçlendirerek kırmızı kan hücrelerinin erken tahribatını önlüyor.
  • Mineraller: Fındığı diğer kuruyemişlerden ayıran en önemli özellik sahip olduğu zengin mineraller. Kas spazmlarını ve krampları önleyen magnezyum, çocuklarda kemik gelişimi için vazgeçilmez olan kalsiyum, anemi oluşumunu engelleyen demir ve hamilelikte eksik alındığında hipertansiyona ve bebeğin düşük kilolu doğmasına neden olan çinko fındığın içinde yer alan en önemli minerallerin başında geliyor.